NATURALNE KOSMETYKI CZYLI… WŁAŚCIWIE JAKIE?
Kosmetyki naturalne zdobywają coraz większą popularność. Co takiego mają w sobie że coraz więcej osób świadomie je wybiera? Czy warto ich szukać? Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków? O ile uważam, że zdecydowanie warto przekonać się do ich zakupu to wiem także że poruszanie się po ich zagmatwanym świecie nie jest sprawa łatwą… a oto dlaczego.

NATURALNE KOSMETYKI - CO TO OZNACZA?
No właśnie.. pierwszym problemem jest sama definicja, a właściwie jej brak! Nie ma rynkowego standardu mówiącego co jest, a co nie jest kosmetykiem naturalnym. Ogólnie mówiąc, naturalne produkty kosmetyczne dzielą się na dwie grupy - kosmetyki naturalne i kosmetyki ekologiczne. Jedne i drugie zawierają naturalne składniki, jednak w przypadku kosmetyków ekologicznych muszą one być opatrzone certyfikatem potwierdzającym ich ekologiczne pochodzenie. Kosmetyki naturalne nie muszą spełniać takich wymogów, choć często w ich składzie używane są także produkty ekologiczne. Naturalne kosmetyki zazwyczaj nie zawierają szkodliwych dodatków. Kosmetyki naturalne powinny być wolne od:
-
syntetycznych środków konserwujących
-
syntetycznych substancji zapachowych
-
sztucznych barwników
-
substancji pochodzących z ropy naftowej
-
roślin manipulowanych genetycznie
Poza tym, w naturalnych kosmetykach nie stosuje się surowców pochodzących od martwych zwierząt, nie są także testowane na zwierzętach.
SZKODLIWA CHEMIA
Ogromna większość produktów kosmetycznych przyciąga hasłem reklamowym, kolorowym opakowaniem czy swoim zapachem. Dajemy się zwieść fałszywej obietnicy znalezionej na opakowaniu czy w reklamie. Tym samym często używamy produktów, które składają się z najtańszych, syntetycznych składników, często szkodliwych i drażniących dla skóry. Wciąż niewielki procent konsumentów zwraca uwagę na skład kosmetyków. Składniki tak krzykliwie reklamowane na opakowaniu okazują się być ich niewielkim dodatkiem. Spróbujcie znaleźć olejek arganowy w składzie drogeryjnych olejków do ciała o takiej właśnie nazwie :)
Bazą kosmetyków konwencjonalnych są tanie oleje syntetyczne, będące pochodnymi ropy naftowej (tak, dobrze przeczytałaś). Pokrywają one skórę cienkim, nieprzepuszczalnym filmem i zaburzają podstawowe funkcje skóry — zarówno oddychanie, jak i prawidłowy metabolizm. To często prowadzi do powstawania zaskórników i zmian trądzikowych. Dodatkowo uniemożliwiają prawidłowe wnikanie w skórę składników aktywnych zawartych w kremie, czyniąc je w dużej części bezużytecznymi. To nie wszystko - udowodniono że oleje syntetyczne gromadzą się w wątrobie, nerkach i węzłach chłonnych. Szkodliwych substancji używanych powszechnie w kosmetykach jest znacznie więcej.
NATURALNIE NAJLEPSZE
Biologiczne odpowiedniki syntetycznych składników (np. naturalne oleje roślinne zamiast wszechobecnego oleju mineralnego) wspomagają naturalne funkcje skóry, pobudzają je i wspomagają. Syntetyczne pracują za skórę, zakłócają jej naturalną równowagę. Naturalne kosmetyki gwarantują więc bezpieczną i zdrową pielęgnację skóry, bez zakłócania jej naturalnego rytmu i procesów odnowy.
Kosmetyk naturalny nie powinien zawierać składników uznanych za szkodliwe i wymienionych na listach substancji szkodliwych. Oprócz tej (wydawałoby się) oczywistości, kosmetyki naturalne od konwencjonalnych różni przede wszystkim ilość zawartych w nich czystych surowców naturalnych. Poza wodą stosuje się oleje, emulgatory, wyciągi z roślin, substancje zapachowe i konserwanty.

SKŁAD JEST NAJWAŻNIEJSZY
Część z Was pewnie szuka kosmetyków z etykietą „bio”, „eko”, czy „naturalny”, jednak ponieważ nie istnieją żadne prawne uregulowania dotyczące kosmetyków naturalnych, niektórzy producenci nadużywają słowa „naturalny” i określają nim produkty składające się w znacznym stopniu
z substancji syntetycznych z tylko niewielką domieszką naturalnych surowców. Dlatego warto analizować skład kosmetyków, nawet tych drogich. Często możemy się zdziwić bo zawierają w przeważającej mierze najtańsze, syntetyczne surowce.
Dlatego zachęcam do sprawdzania listy składników umieszczonych na opakowaniu, tzw. listę INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). INCI używa łacińskich i angielskich nazw, które dla przeciętnego klienta są ciężkie do rozszyfrowania, ale to jedyny sposób, aby świadomie odróżniać kosmetyki naturalne od konwencjonalnych.
CZY KOSMETYKI NATURALNE MAJĄ JAKIEŚ WADY?
Wydaje się, że używanie kosmetyków naturalnych niesie ze sobą same korzyści. Ich naturalny skład ma także pewne minusy o których warto pamiętać. Ponieważ w kosmetykach tych używa się naturalnych lub delikatnych konserwantów, może w nich szybciej dojść do rozwinięcia się mikroorganizmów powodujących psucie produktu. Dlatego używając kosmetyków naturalnych i ekologicznych warto pamiętać o tym, żeby przechowywać je w temperaturze pokojowej (chyba że wyraźnie podano inaczej), w niskiej wilgotności i osłoniętym od słońca miejscu. Często termin trwałości (termin, w jakim należy zużyć kosmetyk od daty jego otwarcia) jest krótszy, niż w przypadku standardowych kosmetyków ale warto go przestrzegać właśnie z powodu użycia innych konserwantów.
Dla niektórych, zapach kosmetyku ma szczególne znaczenie. Kosmetyki naturalne cechują się delikatnym, ziołowym lub pochodzącym z olejków naturalnych zapachem. Osoby przyzwyczajone do mocno perfumowanych kosmetyków mogą być rozczarowane. Pamiętaj jednak, że w tradycyjnych kosmetykach używa się szkodliwych, syntetycznych substancji zapachowych. Ja szybko przestawiłam się na mniej perfumowane kosmetyki i wiem, że z korzyścią dla własnego zdrowia!
IDEALNE DLA ALERGIKÓW
Kosmetyki naturalne (tak samo jak drogeryjne) mogą być przyczyną alergii. Dzieje się tak jednak rzadziej niż przy używaniu standardowych produktów pielęgnacyjnych. Po przejściu na naturalną pielęgnację poleca się jednak dać skórze czas, by skóra przyzwyczaiła się do substancji naturalnych w kosmetyku. Na początku stosowania może pojawić się niewielkie zaczerwienienia skóry. Mogą stanowić one symptom odzwyczajania się od substancji chemicznych (odtrucia). Trzeba wtedy przez jakiś czas obserwować czy skóra przyzwyczaja się do danego produktu, a niepokojące reakcje skóry ustępują. Jeśli tak się nie stanie, może to oznaczać że w produkcie znajduje się jakaś substancja, której nie tolerujemy.. Jeżeli stan skóry nie poprawi się w ciągu 2-6 tygodni, produkt trzeba zmienić na inny.
Warto wiedzieć, że reakcja skórna może być także spowodowana nie tyle przez kosmetyk, a przez nieodpowiedni styl życia. Podrażnienia skórne pojawiają się na przykład w przypadku nieprawidłowej diety, stresu, palenia tytoniu czy picia alkoholu. Zdrowszy styl życia i dobrze dobrany produkt pielęgnacyjny wpływają pozytywnie na stan skóry i włosów.