• BLOG


 

MIÓD W KOSMETYKACH


Miód – lubimy go, bo jest słodki a przy tym zdrowy. Jest naturalnym środkiem poprawiającym wygląd, dlatego szukamy go w składzie kosmetyków, lub przy odrobinie czasu możemy sami przygotować domowy kosmetyk na jego bazie.

miód w kosmetykach

W kremach miód może występować wraz z innymi produktami pochodzenia pszczelego: propolisem czy mleczkiem pszczelim. Zadaniem takich kremów jest regeneracja i nawilżenie skóry.  
W szamponach oraz odżywkach do włosów do miodu dodaje się cytrynę. Miód ma odżywić i wzmocnić włosy, a kwasy owocowe z cytryny - wygładzić ich strukturę. To połączenie również lekko rozjaśnia włosy! Sam miód może być także naturalną odżywką, gdy włosy tracą blask i są przesuszone. Balsamy z dodatkiem miodu są mocno odżywcze i nawilżające. 


Do zabiegu masażu miodowego używany jest gorący miód z dodatkiem różnego rodzaju olejków. Taki masaż działa oczyszczająco oraz odżywia i wygładza skórę. 

Polecamy także kosmetyki z miodem 

 

miod-w-kosmetykach-naturalo

 

 
 

 

CO JEST PODSTAWĄ PIELĘGNACJI SKÓRY?

 

 WIĘKSZOŚĆ Z WAS MA PEWNIE SWÓJ WŁASNY CODZIENNY RYTUAŁ PIELĘGNACJI. DEMAKIJAŻ, OCZYSZCZANIE, NAWILŻANIE TO GŁÓWNE KROKI CODZIENNEJ PIELĘGNACJI. SKUPIAMY SIĘ NA ZEWNĘTRZNYCH ZABIEGACH, A CO Z NAWILŻANIEM OD ŚRODKA? CZY TRAKTUJECIE PICIE WODY JAKO NIEZBĘDNY ELEMENT ZDROWEJ DIETY I WARUNEK ODPOWIEDNIEGO NAWILŻENIA SKÓRY?

Większość osób interesujących się zdrowym stylem życia wie, że bardzo ważne jest aby codziennie pić odpowiednią ilość wody i innych płynów. Większość źródeł podaje że jest to ok. 2 litrów na dobę. Odpowiednia ilość wody pomaga organizmowi usunąć toksyny i oczyścić się, usprawnia działanie systemu immunologicznego, poprawia nasz wygląd i samopoczucie. 


NA DOBRY POCZĄTEK

Rozpocznij dzień od szklanki lekko ciepłej wody z cytryną. Pozwala to uzupełnić poziom płynów po nocy i nawodnić organizm przed resztą dnia. Dodatkowo cytryna odświeża, zapewnia dawkę witaminy C i minerałów. Część osób dodaje do takiej wody także łyżeczkę miodu, co dodaje energii i jest świetnym źródłem cennych substancji. Samo zdrowie!


JAK PIĆ WODĘ?

Niby każdy wie jak, ale czy na pewno? Zobacz, czy stosujesz się do tych zasad:
 • nie zastępuj wody słodkimi, kolorowymi czy gazowanymi napojami. Nie przynoszą one niczego dobrego dla Twojego organizmu 
 • nie licz też kawy jako dawka wody! Wręcz przeciwnie- każda filiżanka kawy powinna być równoważona dodatkową filiżanką wody
 • woda pita na co dzień nie powinna zawierać dużej ilości minerałów i wapnia. Nie wypijaj więc codziennie 2 litrów wysokozmineralizowanej wody, pij ją jednak od czasu do czasu lub po prostu w mniejszych ilościach 
 • oprócz wody można pić także zielona herbatę czy napary z ziół. Czarna herbata i soki owocowe z kartonu to nie to samo co szklanka wody! 
 • jeśli pijesz wodę z kranu, zaopatrz się w filtr do wody 
 • organizm nawadniaj równomiernie w ciągu dnia. Wypicie “na raz” 2 czy 3 szklanek wody nie da takiego efektu co systematyczne jej popijanie 
 • zwłaszcza zima staraj się nie pić zimnej wody, gdyż dodatkowo wyziębia to organizm 
 • pamiętaj, że wodę zawierają także Twoje posiłki, warzywa i owoce. 

 

 


 

NATURALNE KOSMETYKI CZYLI… WŁAŚCIWIE JAKIE?

 

Kosmetyki naturalne zdobywają coraz większą popularność. Co takiego mają w sobie że coraz więcej osób świadomie je wybiera? Czy warto ich szukać? Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków? O ile uważam, że zdecydowanie warto przekonać się do ich zakupu to wiem także że poruszanie się po ich zagmatwanym świecie nie jest sprawa łatwą… a oto dlaczego.

naturalne kosmetyki

NATURALNE KOSMETYKI - CO TO OZNACZA?

No właśnie.. pierwszym problemem jest sama definicja, a właściwie jej brak! Nie ma rynkowego standardu mówiącego co jest, a co nie jest kosmetykiem naturalnym. Ogólnie mówiąc, naturalne produkty kosmetyczne dzielą się na dwie grupy - kosmetyki naturalne i kosmetyki ekologiczne. Jedne i drugie zawierają naturalne składniki, jednak w przypadku kosmetyków ekologicznych muszą one być opatrzone certyfikatem potwierdzającym ich ekologiczne pochodzenie. Kosmetyki naturalne nie muszą spełniać takich wymogów, choć często w ich składzie używane są także produkty ekologiczne. Naturalne kosmetyki zazwyczaj nie zawierają szkodliwych dodatków. Kosmetyki naturalne powinny być wolne od:

 • syntetycznych środków konserwujących

 • syntetycznych substancji zapachowych

 • sztucznych barwników

 • substancji pochodzących z ropy naftowej

 • roślin manipulowanych genetycznie

Poza tym, w naturalnych kosmetykach nie stosuje się surowców pochodzących od martwych zwierząt, nie są także testowane na zwierzętach.  

SZKODLIWA CHEMIA

Ogromna większość produktów kosmetycznych przyciąga hasłem reklamowym, kolorowym opakowaniem czy swoim zapachem. Dajemy się zwieść fałszywej obietnicy znalezionej na opakowaniu czy w reklamie. Tym samym często używamy produktów, które składają się z najtańszych, syntetycznych składników, często szkodliwych i drażniących dla skóry. Wciąż niewielki procent konsumentów zwraca uwagę na skład kosmetyków. Składniki tak krzykliwie reklamowane na opakowaniu okazują się być ich niewielkim dodatkiem. Spróbujcie znaleźć olejek arganowy w składzie drogeryjnych olejków do ciała o takiej właśnie nazwie :)

Bazą kosmetyków konwencjonalnych są tanie oleje syntetyczne, będące pochodnymi ropy naftowej (tak, dobrze przeczytałaś). Pokrywają one skórę cien­kim, nieprzepuszczalnym filmem i zaburzają podstawowe funkcje skóry — zarówno oddychanie, jak i prawidłowy me­ta­bo­lizm. To często prowadzi do powstawania zaskórników i zmian trądzikowych. Dodatkowo uniemożliwiają prawidłowe wni­ka­nie w skórę składników aktywnych za­war­tych w kremie, czyniąc je w dużej części bezużytecznymi. To nie wszystko - udowodniono że oleje syntetyczne gro­madzą się w wątrobie, nerkach i węz­łach chłon­nych. Szkodliwych substancji używanych powszechnie w kosmetykach jest znacznie więcej.


NATURALNIE NAJLEPSZE

Biologiczne odpowiedniki syntetycznych składników (np. naturalne oleje roślinne zamiast wszechobecnego oleju mineralnego) wspomagają naturalne funkcje skóry, pobudzają je i wspomagają. Syntetyczne pracują za skórę, zakłócają jej naturalną równowagę. Naturalne kosmetyki gwarantują więc bezpieczną i zdrową pielęgnację skóry, bez zakłócania jej naturalnego rytmu i procesów odnowy.

Kosmetyk naturalny nie powinien zawierać składników uznanych za szkodliwe i wymienionych na listach substancji szkodliwych. Oprócz tej (wydawałoby się) oczywistości, kosmetyki naturalne od konwencjonalnych różni przede wszystkim ilość zawartych w nich czystych surowców naturalnych. Poza wodą stosuje się oleje, emulgatory, wyciągi z roślin, substancje za­pa­cho­we i konserwanty.

SKŁAD JEST NAJWAŻNIEJSZY

Część z Was pewnie szuka kosmetyków z etykietą „bio”, „eko”, czy „naturalny”, jednak ponieważ nie ist­nie­ją żadne prawne uregulowania do­ty­czą­ce kosmetyków naturalnych, niektórzy producenci nadużywają słowa „naturalny” i określają nim pro­duk­ty składające się w znacznym stopniu

z  substancji syntetycznych z tylko niewielką domieszką naturalnych surowców. Dlatego warto analizować skład kosmetyków, nawet tych drogich. Często możemy się zdziwić bo zawierają w przeważającej mierze najtańsze, syntetyczne surowce.

Dlatego zachęcam do sprawdzania listy składników umieszczonych na opakowaniu, tzw. listę INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). INCI używa łacińskich i angielskich nazw, które dla przeciętnego klienta są ciężkie do rozszyfrowania, ale to jedyny sposób, aby świadomie odróżniać kosmetyki naturalne od konwencjonalnych.

 

CZY KOSMETYKI NATURALNE MAJĄ JAKIEŚ WADY?

Wydaje się, że używanie  kosmetyków naturalnych niesie ze sobą same korzyści. Ich naturalny skład ma także pewne minusy o których warto pamiętać. Ponieważ w kosmetykach tych używa się naturalnych lub delikatnych konserwantów, może w nich szybciej dojść do rozwinięcia się mikroorganizmów powodujących psucie produktu. Dlatego używając kosmetyków naturalnych i ekologicznych warto pamiętać o tym, żeby przechowywać je w temperaturze pokojowej (chyba że wyraźnie podano inaczej), w niskiej wilgotności i osłoniętym od słońca miejscu. Często termin trwałości (termin, w jakim należy zużyć kosmetyk od daty jego otwarcia) jest krótszy, niż w przypadku standardowych kosmetyków ale warto go przestrzegać właśnie z powodu użycia innych konserwantów.

 

Dla niektórych, zapach kosmetyku ma szczególne znaczenie. Kosmetyki naturalne cechują się delikatnym, ziołowym lub pochodzącym z olejków naturalnych zapachem. Osoby przyzwyczajone do mocno perfumowanych kosmetyków mogą być rozczarowane. Pamiętaj jednak, że w tradycyjnych kosmetykach używa się szkodliwych, syntetycznych substancji zapachowych. Ja szybko przestawiłam się na mniej perfumowane kosmetyki i wiem, że z korzyścią dla własnego zdrowia!

 

IDEALNE DLA ALERGIKÓW

Kosmetyki naturalne (tak samo jak drogeryjne) mogą być przyczyną alergii. Dzieje się tak jednak rzadziej niż przy używaniu standardowych produktów pielęgnacyjnych. Po przejściu na naturalną pielęgnację poleca się jednak dać skórze czas, by skóra przyzwyczaiła się do substancji naturalnych w kosmetyku. Na początku stosowania może pojawić się niewielkie zaczerwienienia skóry. Mogą stanowić one symptom odzwyczajania się od substancji chemicznych (odtrucia). Trzeba wtedy przez jakiś czas obserwować czy skóra przyzwyczaja się do danego produktu, a niepokojące reakcje skóry ustępują. Jeśli  tak się nie stanie, może to oznaczać że w produkcie znajduje się jakaś substancja, której nie tolerujemy.. Jeżeli stan skóry nie poprawi się w ciągu 2-6 tygodni, produkt trzeba zmienić na inny.

 

Warto wiedzieć, że reakcja skórna może być także spowodowana nie tyle przez kosmetyk, a przez nieodpowiedni styl życia. Podrażnienia skórne pojawiają się na przykład w przypadku nieprawidłowej diety, stresu, palenia tytoniu czy picia alkoholu. Zdrowszy styl życia i dobrze dobrany produkt pielęgnacyjny wpływają pozytywnie na stan skóry i włosów.

 kosmetyki naturalne idealne dla wszystkich